Hakkımızda

Joomla derneği, Joomla kullanıcı ve geliştiricilerine, dolayısıyla web yayıncılığına tecrübe, eğitim ve sosyal anlamda katkı sağlamak, faaliyetlerini yurt içinde ve yurt dışında sürdürmek üzere, ilk etapta halen irtibatlı olduğu 50'den fazla ilde ve ardından diğer illeri de kapsayacak şekilde faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir dernek oluşumudur.

Joomla Derneği Dünyada İlk ve Tek mi?

Joomla derneğinin Fransa'daki bir dernek dışında bilinen örneği bulunmuyor.

Joomla Derneği Amacı Nedir?

Dernek, web tabanlı bir içerik yönetim sistemi olan "Joomla!" isimli açık kaynak kodlu özgür yazılımın Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerindeki kullanıcı ve geliştiricileriyle ortak çalışmalar tesis etmek, yazılımın gelişimine, kullanıcıların bilgi düzeyine, genel olarak web yayıncılığına katkı sağlamak çerçevesinde çalışmalar yürütmek, Joomla içerik yönetim sisteminin Türkiye’de Türk kullanıcılar adına varlığını sağlamak ve devam ettirmek, bu amaç ile çeşitli organizasyonlar, çalıştaylar, eğitim ve uygulama programları ile kullanım ve geliştirmeyi teşvik eden kampanyalar düzenlemek, aynı çerçevedeki benzer faaliyetlerde katılımcı olmak, bu çalışmalarda Türk kullanıcıların temsil kabiliyetini ve proje gücünü arttırmak amacı ile kurulmuştur. (Tüzükten)

Joomla Derneği Nerededir?

Joomla Derneği İstanbul merkezli olarak, birden fazla ilde faaliyet gösterecek çok şubeli yapıda kurulmuştur. Derneğin merkezi İstanbul Kadıköy'de yer almakta olup dernek yönetimi ve organizasyon planlamaları amacıyla kullanılmaktadır.

Joomla Derneğine Nasıl Üye Olacağım?

Joomla Kullanıcıları ve Geliştiricileri Derneği, Genel Kurul Üyeliği ve Fahri Üyelik olarak iki türde üyelik içerir. Genel Kurul Üyeleri faaliyetlerde aktif olarak görev alır ve aidat öderler. Genel Kurul Üyesi başvuruları dernek genel merkezi ve şubeleri ile temsilciliklerinden yazılı olarak alınır. Fahri üyeler ise topluluk faaliyetlerimize (Joomla Sohbetleri gibi) katılanlar ziyaretçilerimiz gibi serbest aktiviteye sahiptir. Dilerlerse aidat gibi düzenli bağışta bulunabilirler. Fahri üyelikler dernek tarafından şahıslara ve tüzel kişiliklere verilebilir ya da dernek genel merkezi, şube ve temsilcilikler ile derneğin resmî internet sitesi olan joomla.org.tr üzerindeki ilgili form vasıtasıyla yapılabilir.

Joomla!® ismi Open Source Matters tarafından sınırlandırılmış bir lisans ile Birleşik Devletler ve diğer ülkelerde kullanılmaktadır. 
Joomla!® Derneği olan Joomla.org.tr'nin Joomla!® Projesi ya da Opensource Matters ile organik bağı bulunmamaktadır.